Wełna merino - co to jest? Właściwości, zalety i wady materiału


Trudno o drugi taki surowiec, a wełnę merynosów określa się mianem królowej materiałów.

Czy rzeczywiście zasługuje na koronę? Czemu zawdzięczamy boom na merino wool? Dowiedz się, co to jest wełna merino i przygotuj dla niej honorowe miejsce w swojej garderobie.

Wełna merino - co to jest?

Merino wool to materiał, którego włókno jest średnio 3-4 razy cieńsze niż ludzki włos. Uważa się ją za tworzywo idealne, które łączy w sobie zalety naturalnych i funkcjonalność syntetycznych tkanin. Jest miękka i delikatna jak kaszmir, a ciepła jak wełna. Z czego powstaje wełna merino? Z niezwykle gęstego runa owiec merynosów.


Wełna merino - właściwości i zalety

Właściwości wełny merynosowej wynikają przede wszystkim z jej budowy oraz funkcji, jakie pełni, zanim przestanie być runem dziko żyjących owiec. Cienkie i gęste naturalne włókna zapewniają:

- termoizolacyjność - chronią zarówno przed zimnem, jak i upałem;

- całkowitą i szybką biodegradowalność - już w rok po utylizacji materiału nie ma po nim śladu;

- antybakteryjność - zawarta w nich lanolina zapobiega rozwojowi drobnoustrojów;

- plamoodporność - hydrofobowość wełny pomaga w odpychaniu zabrudzeń;

- oddychalność - tkaniny i dzianiny z merino są przewiewne. Po zewnętrznej stronie materiału znajdują się łuski, które poprzez tworzenie mikro-kanalików umożliwiają wymianę powietrza;

- wszechstronność - wełna merino świetnie się sprawdza jako materiał nie tylko na kojarzone z zimą czapki i szale, ale też bieliznę termoaktywną, casualowe koszule, bluzy sportowe czy garnitury;

- delikatność - to dla wielu cecha decydująca. Czy wełna merino gryzie? Odpowiadamy z pełną odpowiedzialnością: wełna z merynosa NIE gryzie. Zawdzięczamy to elastyczności cienkich włókien, które nie kłują skóry, ale łagodnie ją głaszczą;

- zdolność do absorpcji i odparowywania wilgoci - warstwa wewnętrzna materiału wykazuje cechy hydrofilowe, czyli może pochłaniać np. ludzki pot. Natomiast od zewnątrz wełna jest hydrofobowa, więc odpycha cząsteczki wody, pomagając odparować wilgoci do otoczenia.

Swoją wielką premierę na światowym rynku modowym wełna merino miała po I wojnie światowej, kiedy Coco Chanel użyła jej do stworzenia słynnej małej czarnej.

Wełna merino - pochodzenie i historia

Owce merynosy to te z zakręconymi rogami i grubym, wręcz pofałdowanym runem. Są mistrzami w sztuce przetrwania podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych. Nie straszny im silny wiatr ani różnice temperatur między tymi panującymi latem a zimą, dochodzące nawet do 70 stopni Celsjusza. Umiejętność radzenia sobie w każdych warunkach środowiskowych to cecha, do której wykształcenia przyczyniło się właśnie ich charakterystyczne runo.

Merynosy wywodzą się z Azji. W XII wieku poznali je mieszkańcy Hiszpanii i Portugalii, a w XVIII w. także Australii i Nowej Zelandii. To właśnie u podnóża Alp Południowych owce merynosowe postanowiły pozostać na stałe. Tam też rozpoczęto ich hodowlę na masową skalę, a wełnę wykorzystywano głównie do wytwarzania odzieży użytkowej.

Swoją wielką premierę na światowym rynku modowym wełna merino miała po I wojnie światowej, kiedy Coco Chanel użyła jej do stworzenia słynnej małej czarnej. Od tamtej pory wełnę z merynosów zaczęły uznawać także inne domy mody, w tym Christian Dior, który zaprezentował stylizacje z jej udziałem w kolekcji The New Look.

Obecnie merynosy hoduje się m.in. w USA, Argentynie oraz oczywiście Australii i Nowej Zelandii. W Polsce znajdują się raczej niewielkie gospodarstwa, w których zamieszkują te niezwykłe zwierzęta. Wełna merino jest znana na całym świecie i stała się wręcz kultowym materiałem, który często zostaje motywem przewodnim kolekcji najsłynniejszych projektantów i renomowanych producentów odzieży.

Jak powstaje wełna merino - materiał ekologiczny?

Zanim w szwalni powstanie Twój ulubiony merynosowy żakiet, trzeba pozyskać wełnę. Puszyste runo merynosów to tak naprawdę cienkie włókna splecione ze sobą w strukturę przypominającą pajęczą sieć. Pomiędzy nimi znajdują się wolne przestrzenie, swoiste komory powietrzne, działające jak naturalna izolacja. Pozyskany w wyniku strzyżenia surowiec jest tłusty i wymaga oczyszczenia.

Po dokładnym wypłukaniu, następuje wyczesywanie - ręczne lub za pomocą maszyn. W jego wyniku powstają kuleczki, które poddaje się skręcaniu. Tak powstała przędza jest bazą do tworzenia tkanin i dzianin merynosowych. Trzeba przyznać, że runo owiec tej rasy jest bardzo wydajne. Z jednego strzyżenia można pozyskać nawet 10 kg wełny.

Wełna merynosa - dlaczego warto wybierać ubrania z wełny merino?

Wełna merino jest dokładnie taka, jak zwierzęta, dzięki którym możemy ją nosić - wytrzymała i doskonale adaptująca się do zmiennych warunków. Ubrania z wełny merynosów są uniwersalne - ta sama bluzka da nam ciepło w zimie i ochłodzi nasze ciało latem. Do tego nie będzie się elektryzować i zapewni skórze oddech. Zdolność do zapobiegania rozwojowi bakterii jest szczególnie przydatna zimą, w sezonie grypowym.

Odzież z merino nie pochłania zapachów, więc nie wymaga częstego odświeżania. Jej pielęgnacja polega na praniu ręcznym lub w pralce z włączonym dedykowanym programem, najlepiej w 30 stopniach Celsjusza. Suszenie powinno się odbywać tylko na płasko i to jedyna wada tego materiału. Za to merino nie wymaga prasowania, schnie bardzo szybko, nie mechaci się, nie rozciąga i długo pozostaje jak nowa. Warto też pamiętać, że wełna merino jest materiałem naturalnym, więc najbardziej ekologicznym.

Ubrania z wełny merynosa - gdzie kupić?


Już nigdy nie skojarzysz wełny tylko z grubym gryzącym zimowym swetrem. To właśnie miękka i aksamitna wełna merynosowa extra fine króluje jako materiał wiodący lub składnik tkanin i dzianin, pochodzących z prestiżowej kolekcji Luxury Line projektantów Patrizia Aryton. Nasza marka współpracuje z dostawcami, którzy legitymują się certyfikatem RWS (Responsible Wool Standard).

W ofercie salonów stacjonarnych i sklepu online patrizia.aryton.pl znajdziesz m.in. lekkie i eleganckie bluzki, rękawiczki, czapki i szale, długie tuniki i praktyczne swetry wykonane w 100% z wełny merino. Możesz też skomponować wyjątkowe stylizacje z modeli, które w swoim składzie łączą merino z lejącą wiskozą i elastycznym nylonem.

Sprawdź, które z propozycji Patrizia Aryton najlepiej oddają Twój styl. W naszym sklepie online znajdziesz wyjątkowe produkty z wełny merino od polskiej marki premium.