Materiał len: cechy, właściwości, zastosowanie


Lato kocha len, len kocha skórę.


W upalne dni studzimy się wodą, szukamy cienia. Potrzebujemy kompromisu pomiędzy ochroną przed promieniami UV, chłodzeniem skóry i świetnym wyglądem. Tymczasem idealne rozwiązanie jest znane od starożytności. Ubranie z tkaniny, która chłodzi? Czyli z lnu! Poznaj bliżej materiał len, na który zasługuje Twoja skóra.

Czym jest materiał len?


Lniany materiał produkuje się z rośliny o tej samej nazwie. Wykorzystywany do tego celu len zwyczajny (Linum usitatissimum) współcześnie nie występuje już w stanie dzikim. Tkanina len jest znana ze swoich właściwości prozdrowotnych, a także wyjątkowej wytrzymałości i przyjazności środowisku.

Materiał len - właściwości i zalety


Lniane tkaniny wykorzystywane są w przemyśle tekstylnym na bardzo szeroką skalę. Produkuje się z nich nie tylko odzież, ale także dodatki oraz elementy wystroju i wyposażenia wnętrz.

Dlaczego tak kochamy materiał len? Poznaj co najmniej 10 powodów:

- higroskopijność - tkaniny lniane doskonale chłoną wodę, a potem ją odparowują do otoczenia;

- ekologiczność - pozyskiwanie surowca nie wymaga stosowania szkodliwych substancji chemicznych, a często nawet sztucznego nawadniania. Len pomaga też użyźniać oraz rekultywować glebę i jest całkowicie biodegradowalny;

- gęstość splotu i trwałość - materiał z lnu jest odporny na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne, a po namoczeniu jego wytrzymałość wzrasta o dodatkowe 15%;

- wszechstronność - lniana tkanina nadaje się do produkcji niemal każdego elementu odzieży i tekstylnych przedmiotów codziennego użytku, np. pościeli, zasłon czy ścierek kuchennych;

- hipoalergiczność, antybakteryjność i właściwości przeciwgrzybicze - materiał lniany zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i jest bezpieczny dla wrażliwej skóry. Obecna w włóknach krzemionka hamuje rozwój bakterii;

- łatwość konserwacji - pielęgnacja lnianych ubrań ogranicza się do prania w łagodnych środkach;

- brak efektu elektryzowania się;

- stałość koloru - w przeciwieństwie np. do bawełny, tkanina len naturalny nie żółknie z czasem;

- ochrona przed słońcem - dzięki dużej zawartości lignin ubrania z lnu nie przepuszczają promieni UV;

- brak podatności na odkształcenia - len jako tkanina nie jest elastyczny, więc ubrania zachowują swój kształt i rozmiar.

Czy len ma wady? Tak, jedną. Lniany materiał szybko i mocno się gniecie. Widok odkształceń na spodniach tuż po wstaniu z fotela jest czymś całkowicie naturalnym i świadczy o szlachetności tkaniny. Więc czy warto się tym przejmować?

Lniane tkaniny datowane na 8000 r. p.n.e. znaleziono m.in. w Szwajcarii.

Len - pochodzenie i historia


Len jako roślina włóknista jest znana już od czasów starożytnych. Lniane tkaniny datowane na 8000 r. p.n.e. znaleziono m.in. w Szwajcarii. Z kolei w Egipcie wykorzystywano je do mumifikacji zwłok, a najbogatsi traktowali je nawet jako walutę. Len stanowił symbol luksusu i bogactwa. Jego wartość była uzasadniana czasochłonną i wymagającą ogromnej precyzji obróbką.


Z Egiptu len naturalny został sprowadzony na Wyspy Brytyjskie ok. 900 r. p.n.e. przez Fenicjan. W średniowieczu Irlandię można było już uznać za centrum produkcji lnu. Obecnie roślinę uprawia się na wszystkich kontynentach, szczególnie w krajach, gdzie panuje klimat umiarkowany. Na terenie Polski także znajdują się pola lnu zwyczajnego, rośliny oleistej i włóknodajnej.

Jak powstaje len - materiał ekologiczny?


Łodygi lnu osiągają zazwyczaj wysokość 30-70 cm. To właśnie przez całą ich długość ciągną się włókna. Dlatego aby nie marnować ani milimetra, pozyskiwanie lnu odbywa się przez wyrywanie rośliny wraz z korzeniami, w których dodatkowo znajdują się bakterie, pomocne w procesie zmiękczania.


Zerwane łodygi pozostawia się na polu, aby posklejane nici włókien miały możliwość się rozdzielić. Kolejnym etapem jest usunięcie nasion i moczenie włókien. Po oczyszczeniu i wysuszeniu ma miejsce ich wyczesywanie. Następnie wykonuje się przędzę, czyli podstawę do utkania materiału.


Warto wiedzieć, że len jako roślinę, przetwarza się niemal w 100%. Resztki łyka nadają się do wykorzystania w przemyśle papierniczym, a z nasion powstaje bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe olej lniany. Także z tego powodu, materiał len określa się mianem najbardziej ekologicznej tkaniny.

Lniane tkaniny - dlaczego warto wybierać ubrania z lnu?


Len jest materiałem doskonałym na wiosenne i letnie ubrania. Skóra może w nich swobodnie oddychać. W upalne dni tkanina lniana absorbuje wilgoć, chłodząc nasze ciała. Chroni je też przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jest bezpieczna dla delikatnej skóry niemowląt i polecana osobom borykającym się z alergiami, a także atopowym lub łojotokowym zapaleniem skóry.


Lniane stroje są również niezwykle wygodne. Szerokie spodnie, przewiewne sukienki, luźne topy czy casualowe koszule nie krępują ruchów. Za to pozwalają cieszyć się komfortem i ponadczasową formą przez długie lata. Warto pamiętać, że kupując ubrania z lnu wyprodukowanego w Polsce, wspieramy rodzimy przemysł i ograniczamy poziom emisji CO2 do atmosfery.


Ulegający 100% rozkładowi len jest przyjazny dla planety, a technologia jego pozyskiwania i przemiany w stylowy element garderoby nieszkodliwa dla klimatu i zaangażowanych w ten proces ludzi. Len jest łatwy w konserwacji - nie wymaga prania ręcznego i można go suszyć w suszarkach bębnowych. Jeśli jesteś fanką podejścia zero waste, to na pewno docenisz fakt, że len da się poddać recyklingowi.

Ubrania z lnu - gdzie kupić?


Len jest jednym z bohaterów kolekcji ubrań na wiosnę i lato projektantów Patrizia Aryton. Nasza marka stawia na pełne szacunku połączenie praktycznych funkcji lnu w naturalnych barwach z oczywistym komfortem noszenia oraz aktualnym kanonem elegancji.


W naszym sklepie patrizia.aryton.pl kupisz wygodne lniane żakiety, białe kombinezony, taliowane letnie suknie czy genialnie skrojone spodnie do garnituru, z bezpłatną dostawą do domu lub odbiorem w sklepie. Ubrania z lnu przymierzysz też w kilkunastu salonach stacjonarnych Patrizia Aryton w największych galeriach handlowych w kraju.


Możesz wytypować swoich faworytów wśród ubrań wykonanych w całości z lnu lub znaleźć stroje z domieszką tej tkaniny. Możesz też skomponować kompletne stylizacje z doskonale pasujących do siebie produktów. Cokolwiek wybierzesz, to będzie dobra decyzja dla Twojej skóry i środowiska. Pokochaj len tak jak lato.